Do 2030 roku osiągniemy „Moc w high-tech” – artykuł OstContact

Poniżej publikujemy tłumaczenie artykułu o kondycji polskiego rynku start-upów opublikowane w niemieckim czasopiśmie OstContact – www.owc.de

„Polska scena start-upowa jest słabo rozwinięta. Obraz kształtuje: stosunkowo niewielka ilość  firm i niskie zaangażowanie Venture Capital. Jednak w jednym obszarze Polska należy do światowej czołówki. 

„80 miliardów dolarów,  taka była wartość towarów w 2016, która została zniszczona z powodu złego przechowywania lub nieodpowiedniego transportu”- mówi Anna Białas z krakowskiego start-upu Efento.  „Były to głównie leki i żywność ” – wyjaśnia ważny element  biznesplanu swojej firmy.
Te straty w wysokości miliardów dolarów,zainspirowały założycieli Efento. Firma p. Białas opracowuje platformę serwerową, która pozwala, między innymi, hurtowniom farmaceutycznym lepiej nadzorować temperaturę i wilgotność w swoich magazynach.

Większość firm w Warszawie, Krakowie i nad Bałtykiem

Efento jest jednym z dwóch polskich start-upów uczestniczących w programie Deutsche Telekom (DT), który promuje projekty związane z Internetem Rzeczy (IoT). Program realizowany jest przez hub: raum – inkubator założony przez DT w celu promowania międzynarodowych firm. Niemiecka grupa wspomaga dwanaście firm z całej Europy – w tym pięć z Europy Wschodniej. Polskie start-upy koncentrują się w trzech centrach. Większość z nich ma swoją siedzibę w Warszawie, Krakowie i Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Spora część  firm skupia się na rozwoju oprogramowania B2B. Pod tym względem Efento jest typowym przedstawicielem polskiej sceny. Ponadto ważną rolę odgrywają firmy z branży cyfrowej opieki zdrowotnej i firmy fintech.

Programiści jednymi z najlepszych na świecie

Rynek start-upów jest wciąż stosunkowo niewielki, biorąc pod uwagę liczbę firm, która wynosi  zaledwie 3 000. Jednak polscy programiści cieszą się wyjątkową reputacją. Na przykład międzynarodowa organizacja HackerRank, która wspiera firmy z branży rekrutacyjnej, stawia Polaków wysoko w czołówce na obecnej liście najlepszych specjalistów: zajmują trzecie miejsce wśród 50 analizowanych krajów. Przed nimi są tylko Chiny, które zajmują pierwsze miejsce, a także Rosja.
To uderzające, że Europa Środkowo-Wschodnia ogólnie odgrywa w tym rankingu ważną rolę. Na piątym miejscu są Węgry, a Czesi są na dziewiątym miejscu. Niemcy rozczarowują i plasują się dopiero na 14. pozycji.

„Polacy mają w sobie geny innowacyjności i talentu” – mówi z ufnością Mateusz Morawiecki. Polski minister Rozwoju. Morawiecki idzie o krok dalej: „Wierzę, że Polska może stać się prawdziwą potęgą high-tech do roku 2030.” Według jego oceny Polska mogłaby krajem wyznaczającym trendy  “i to w wielu dziedzinach” – podkreśla minister. Warszawa chce realizować politykę wspierającą start-up pod każdym względem. Rząd posłużył się modelem Yozma – rządowego programu wsparcia z Izraela z 1993 roku, który oferował zachęty podatkowe przedsiębiorstwom venture capital. W rezultacie Izraelowi udało się znacznie zwiększyć liczbę inwestycji.

Potrzebne pieniądze

Polski rząd zrobił już krok w tym kierunku, uruchamiając program „Start w Polsce” w 2015 roku. W ciągu najbliższych siedmiu lat program wsparcia obejmie w sumie trzy miliardy złotych (lub około 700 milionów euro). Państwo zakłada, że ​​skorzysta z niego około 1500 firm. Fakt, że rząd coraz częściej zapewnia publiczne środki na finansowanie, jest bardzo ważny, ponieważ coraz więcej Polaków finansuje swoje przedsięwzięcie z własnych kieszeni. Według ostatnich badań „Startup in Poland 2017”, 60%  wszystkich respondentów korzysta z własnych oszczędności przy zakładania firmy. Dwanaście miesięcy wcześniej wskaźnik ten wynosił 50%. Te start-upy, które korzystają z zewnętrznych funduszy, zwykle korzystają z funduszy krajowych lub unijnych. Także zagraniczny i krajowy kapitał wysokiego ryzyka (VC) jest ważnym wsparciem dla firm.

“Wiele firm założona jedynie przy pomocy niskich funduszy własnych założycieli”

Obserwujemy coraz więcej polskich start-upów szukających kapitału za granicą” – mówi Julia Krzysztofiak-Szopa, prezes Fundacji Startup Poland, która ma na celu pomóc w budowie start-upowej sceny kraju. ” Jest to pozytywne, ponieważ inwestorzy venture capital, którzy są zaangażowani w polskie firmy, często zapewniają również dostęp do rynków” – dodaje w rozmowie z polskim portalem wpolityce.pl.

„Wiele firm powstaje w oparciu o niewielkie fundusze własne założycieli”, potwierdza p. Białas z Efento. „Podejmują duże ryzyko, jeśli firma upadnie.” Według jej obserwacji, jest coraz więcej dostawców kapitału podwyższonego ryzyka, “ale potrzeby są wielkie” – mówi rzeczniczka Efento.

Polska druga w regionie w Venture Capital

Polska wciąż ma wiele do nadrobienia, gdy przyjrzymy się poziomowi inwestycji dokonanych przez dziesięć największych firm venture capital w latach 2015-2016.
Z inwestycjami na poziomie 340 mln zł (około 77 milionów euro), Polska w regionie jest tylko w drugim miejscu – w Czechach zainwestowano  380 mln złotych (85 mln EUR), według statystyk z dziennika Rzeczpospolita. Na trzecim miejscu znajdują się Węgry (68 mln EUR), a następnie Słowacja (8 mln EUR).

Równie słabe są wydatki na badania i rozwój (B + R), które kraj podejmuje każdego roku. W 2015 r. Polska wydała na ten cel zaledwie 1% produktu krajowego brutto (PKB). Tak raportuje UNESCO. W Czechach było 1,9 procent, na Słowacji 1,2 procent, a na Węgrzech 1,4 procent. W Niemczech wartość ta wynosiła 2,9 procent.
Niemniej Anna Białas oczekuje rozwoju w przyszłości: „Polskie start-upy mają duży potencjał rozwojowy. Polscy inżynierowie dysponują ogromnym know-how i doświadczeniem, które zdobywają podczas pracy w dużych korporacjach zagranicznych.”

Autor: Sebastian Becker www.owc.de

Najlepsi programiści (wg. HackerRank)

Ranking programistów na całym świecie

01 Chiny 100.0

02 Rosja 99,9

03 Polska 98.0

04 Szwajcaria 97,9

05 Węgry 93,9

06 Japonia 92.1

07 Tajwan 91.2

08 Francja 91.2

09 Czechy 90.7

10 Włoch 90,2

11 Ukraina 88,7

12 Bułgaria 87.2

13 Singapur 87.1

14 Niemcy 84.3

15 Finlandia 84.3

16 Belgia 84.1

17 Hongkong 83.6

18 Hiszpania 83.4

19 Australia 83.2

20 Rumunia 81,9