Efento na Inkaskim Szlaku

Jakie niespodzianki temperaturowe czekają turystów na sławnym inkaskim szlaku biegnącym z Cuzco do Machu Picchu (Peru)?

Postanowiliśmy to sprawdzić i w grudniu 2017 roku wybraliśmy się na czterodniowy treking razem z rejestratorem temperatury i wilgotności Efento. Część szlaku przebiega na wysokości ponad 4 000 metrów nad poziomem morza, więc spodziewaliśmy się dużych dziennych amplitud temperatury.

Ruiny Machu Picchu

Świetność sieci inkaskich szlaków przypada na XV wiek, kiedy system przecinał Andy wzdłuż i wszerz. Sieć bazowała na czterech szlakach głównych, wybiegających z głównego placu Cuzco, stolicy Imperium Inków, rozchodzących się do czterech głównych części państwa. Do dróg tych dochodziły pomniejsze drogi łącząc ośrodki produkcyjne, handlowe, kulturowe i religijne. Za utrzymanie dróg odpowiadały lokalne społeczności, a ich praca była nadzorowana przez inżynierów państwowych.

Cywilizacja Inków nie znała ani koła ani koni – stąd podróże i transport odbywały się pieszo lub przy użyciu lam. Inkaski system dróg został zaprojektowany kompleksowo wraz z niezbędną infrastrukturą wspomagającą, m.in. kładkami, mostami wiszącymi (np. nad rzeką Apurímac), tunelami a także przydrożnymi magazynami i stacjami dla podróżnych zwanymi tambo (lub tampu). Drogi budowano biorąc pod uwagę zarówno ukształtowanie terenu jak i powszechne wówczas sposoby transportu. Drogi były szersze na terenach płaskich (niektóre miały nawet 2 m szerokości) a na terenach wysokogórskich zamieniały się w wąskie, strome ścieżki lub schodki. (źródło: Wikipedia)

Najbardziej znany obecnie inkaski szlak prowadzi z Cuzco do Machu Picchu. W ciągu czterodniowego marszu pokonujemy dystans 43 km na wysokości pomiędzy 2 000, a 4 200 m n.p.m. Szlak pokonywany był na początku grudnia – na półkuli południowej panuje wtedy lato, jednak w Andach pory roku nie są wyraźnie widoczne (podzielić je można z grubsza na porę suchą i deszczową). W grudniowe noce na inkaskim szlaku spodziewać się można spadków temperatury nawet poniżej zera stopni Celsjusza! Ze względu na noclegi w namiotach warto zabrać ze sobą gruby, puchowy śpiwór.

Do ciągłej rejestracji temperatury i wilgotności użyliśmy uniwersalnego rejestratora Efento. W trakcie wędrówki okres pomiaru rejestratora ustawiony był na 3 minuty i zarejestrował on ponad 2 000 pomiarów, które zostały pobrane przy pomocy aplikacji Efento Logger po zakończonej wyprawie. Rozpiętości temperatur na szlaku osiągnęły 25 °C, osiągając maksymalnie prawie 32 °C i minimalnie 8,6°C. 

Wykres temperatury na inkaskim szlaku z Cuzco do Machu Picchu w grudniu 2017


Inne zastosowania rejestratora temperatury Efento z aplikacją Efento Logger

 

Winnice

W winnicy zamontowane zostały dwa rejestratory Efento Logger, jeden mierzący temperaturę przy ziemi, drugi na wysokości 1,5 metra. Aby pomiar temperatury był wiarygodny i nie wpływało na niego nagrzanie sondy przez słońce, sondy temperatury umieszczone zostały w osłonach radiacyjnych. Dodatkowo Rejestratory Efento Logger umieszczone zostały w hermetycznych puszkach, które chronią je przed wilgocią i wodą. Sondy zostały wypuszczone przez dławiki, dzięki czemu cała instalacja pozostaje w pełni wodoodporna. Ponieważ dane z rejestratorów mogą być pobierane bezprzewodowo, nie ma konieczności otwierania puszki przy każdym odczycie danych z rejestratora. Bateria o dużej pojemności zapewnia bezobsługową pracę rejestratorów przez okres co najmniej dwóch lat. Bateria przystosowana jest również do pracy w niskich temperaturach (do -30 stopni), dzięki czemu rejestratory mogą być stosowane na zewnątrz bez niekorzystnego wpływu niskich temperatur na żywotność baterii.

Prowadząc winnicę warto monitorować parametry SAT i GDDC.  Wskaźniki SAT i GDDC są również wskazówką kiedy można rozpocząć zbiory.
Po pobraniu danych użytkownicy otrzymują informację o temperaturze minimalnej i maksymalnej w całym sezonie, w danym miesiącu czy każdego dnia. Dodatkowo, aplikacja automatycznie wylicza wartości SAT i GDDC z całego sezonu i poszczególnych miesięcy.

 

Zabytki

Rejestrator temperatury i wilgotności – Efento Logger został zainstalowany w Kościele Pokoju w Jaworze. Efento Logger zasilany jest baterią, która wystarcza na minimum 2 lata pracy, a w pamięci gromadzi 28 000 pomiarów (pomiary temperatury i wilgotności z okresu 1 roku przy próbkowaniu co 15 min). Po zapełnieniu pamięci następuje nadpisywanie danych – najstarsze pomiary zastępowane są nowymi. Przy rejestracji temperatury i wilgotności co godzinę pamieć urządzenia wystarcza na zapis danych przez około 4 lata.

Ze względu na bezprzewodową transmisję i brak konieczności budowy infrastruktury pomiarowej instalacja Efento Loggera polega jedynie na montażu urządzenia w odpowiednim miejscu. Odczyt danych z pamięci urządzenia odbywa się bezprzewodowo przy pomocy smartfona lub tabletu. Po odczytaniu, dane mogą być wyświetlone w postaci wykresu wraz z informacjami o minimalnych i maksymalnych wartościach w serii pomiarowej oraz wyeksportowane w formie raportu. Odczyt danych jest możliwy z odległości nawet do 20m, co jest wygodne przy monitorowaniu trudno dostępnych miejsc – freski sufitowe, stropy, poddasza, organy.

W przypadku kościoła Pokoju, dysponując danymi z okolic drewnianego stropu opiekunowie kościoła będą mogli dużo łatwiej utrzymywać odpowiednie warunki klimatyczne dla jego drewnianej konstrukcji.

 

Mapowanie obiektów

celem mapowania rozkładu wartości temperatury i wilgotności jest zdefiniowanie lokalizacji punktów pomiarowych, miejsc krytycznych oraz najmniejszej liczby sensor koniecznej do dalszego monitoringu. Mapowani rozkładu temperatury przeprowadza się w kilku etapach:

  1. Ustalenie punktów pomiarowych w przestrzeni ładunkowej / magazynie. Punkty pomiarowe powinny być rozmieszczone w taki sposób żeby umożliwiły wychwycenie fluktuacji temperatury, czyli na różnych wysokościach oraz w obszarach krytycznych: w okolicy sufitów, ścian, źródeł ciepła, w sąsiedztwie drzwi, w komorach przeładunkowych, itp.
  2. Gromadzenie pomiarów. Zalecane jest aby pomiary przeprowadzane były przynajmniej przez okres jednego tygodnia (z uwzględnieniem weekendu) aby wychwycić wszystkie długotrwałe tendencje w zmianach temperatury w zależności od pory dnia, pracy personelu, pracy urządzeń, itp.
  3. Opracowanie danych. Korzystając z aplikacji Efento Logger po pobraniu danych z bezprzewodowych rejestratorów aplikacja automatycznie obliczy parametry takie jak: średnia temperatura kinetyczna, średnia temperatura, minimalna i maksymalna temperatura w serii pomiarowej. Dane pomiarowe mogą być wyeksportowane w formacie csv do dalszej edycji i analizy

 

Dowiedz się więcej na temat produktów: