Efento w gronie 12 firm, które przygotują produkty pracujące w technice NB-IoT

Efento znalazło się w gronie 12 europejskich firm, które w ramach programu WARP organizowanego przez hub:raum przy współpracy z T-Mobile i Deutsche Telekom przygotują produkty oparte o bezprzewodową technikę komunikacji NB-IoT.

Z dużej liczby aplikacji do programu, eksperci hub:raum i T-Mobile wybrali firmy o największym potencjale, których produkty i usługi najlepiej pasują do potrzeb T-Mobile i Deutsche Telekom oraz ich klientów. W gronie dwunastu finalistów programu znalazły się następujące firmy:

 1. Agritel (Rumunia) – sieci sensorowe w rolnictwie
 2. BS2 Sicherheitssysteme (Niemcy) – infrastruktura budynkowa
 3. Digital Keys (Wielka Brytania) – zamki i klucze cyfrowe
 4. Digitanimal (Hiszpania) – „wearables” dla zwierząt hodowlanych
 5. Efento (Polska) – sensory i platforma w chmurze do monitorowania towarów
 6. IoT.water (Czechy) – zdalny odczyt liczników zużycia wody
 7. Isimpio (Polska) – rozwiązanie dla kanalizacji
 8. Istmos (Grecja) – zabezpieczenie jakości wina w całym łańcuchu dostawsaw
 9. Meazon (Grecja) – zdalny odczyt liczników zużycia energii elektrycznej wraz z platformą w chmurze
 10. Sensolus (Belgia) – monitorowanie przedmiotów niezasilanych
 11. Smart Sense (Chorwacja) – wewnętrzny i zewnętrzny system monitorowania jakości powietrza
 12. ToolSense (Austria) – narzędzia dla systemów mobilnych i krytycznych w oparciu o NB-IoT

Więcej informacji na temat programu WARP NB-IoT tutaj

Narrowband-IoT – przyszłość komunikacji dla Internetu Rzeczy

Obecnie urządzenia pracujące w Internecie Rzeczy korzystają z wielu różnych technik komunikacji bezprzewodowej, jednak każda z nich ma swoje ograniczenia związane z zasięgiem, czasem pracy na baterii lub problemami związanymi z wdrożeniem i utrzymaniem instalacji. Rozwiązaniem wspomnianych problemów są sieci LPWA (ang. Low Power Wide Area), w których komunikacja urządzenie – serwer może być realizowana na bardzo duże odległości jednocześnie gwarantując długą prace na zasilaniu bateryjnym. Narrowband-IoT jest jednym z rodzajów sieci LPWA, w której infrastruktura telekomunikacyjna zapewniana jest przez operatorów sieci komórkowych w oparciu o wąski wycinek częstotliwości wykorzystywanych przez LTE. Zasadniczą zaletą tej techniki komunikacji jest fakt, że użytkownik nie musi budować infrastruktury umożliwiającej transmisję danych z sensorów do serwera – może wykorzystać łączność zapewnianą przez operatora sieci. W rezultacie instalacja i utrzymanie sensorów jest o wiele prostsze i tańsze – użytkownik wyciąga sensor z pudełka, wpisuje jego dane w platformie serwerowej i zaczyna monitorować wybraną wielkość fizyczną.

W tej chwili stoimy przed ogromnym przełomem w technice sensorowej. Na tegorocznych targach CeBIT w Hannowerze praktycznie wszyscy operatorzy telekomunikacyjni, z Deutsche Telekom na czele, jako główny kierunek rozwojowy prezentowali Internet Rzeczy. Deutsche Telekom zapowiada już do końca tego roku uruchomienie sieci szkieletowej NB-IoT w ośmiu krajach: Polsce, Niemczech, Holandii, Grecji, Austrii, Słowacji, Chorwacji i na Węgrzech. Szacuje się, że koszt typowego modułu LPWA wyniesie od 5 do 20 USD, w zależności od zastosowanej technologii. Wraz z kolejnymi wdrożeniami LPWA koszty modułów mogą spaść nawet do 1 lub 2 USD w hurcie. Tak niskie ceny modułów komunikacyjnych spowodują masowe wdrożenia oparte o sieci LPWA. Według prognoz, do 2025 roku wykorzystanie łączności LPWA w znanych lub nowych zastosowaniach będzie stanowić 70% wśród 3,5 miliarda podłączonych do sieci urządzeń.