Efento w konkursie o Złoty Medal Targów Automaticon 2017

Efento – Uniwersalny Bezprzewodowy Rejestrator Temperatury

Urządzenie zostało zakwalifikowane do Konkursu o Złoty Medał Targów  Automaticon 2017 – poniżej opis urządzenia sporzadzony dla Komisji Konkursowej.

 

 1. Krótka charakterystyka i opis techniczny zgłoszonego produktu

Efento to uniwersalne urządzenie pracujące w technologii Bluetooth Low Energy, w którym użytkownik wybiera sposób transmisji, gromadzenie i przetwarzania danych oraz tryb pracy.
Rejestrator może współpracować bezpośrednio ze smartfonami i tabletami lub z Gateway Bluetooth/Ethernet i platformą Efento Cloud

Możliwe tryby pracy:

 • Efento Transport –  do monitoringu temperatury ładunku w samochodach wraz z systemem dystrybucji przesyłek.
 • Efento Inspector – do nadzoru przechowywania szczepionek w szpitalach i przychodniach.
 • Efento Logger – do długoterminowej rejestracji temperatury w rolnictwie, muzealnictwie, magazynach.
 • Efento Cloud – platforma do zintegrowanego nadzoru i analizy kilkuset punktów pomiarowych i alarmowych w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i medycynie.
  efento - monitoring i rejestarcja temperatury

Rejestrator Efento może wykorzystywać różne kanały transmisyjne i sposoby gromadzenia danych

 

 1. Porównanie poziomu naukowego-technicznego zgłoszonego produktu z podobnymi rozwiązaniami, zarówno krajowymi jak i zagranicznymi.

Obecnie na świecie nie ma uniwersalnych rejestratorów bezprzewodowych współpracujących z różnymi aplikacjami i dających użytkownikom końcowym możliwość wyboru aplikacji w zależności od potrzeb.

Istniejące na rynku rejestratory są dedykowane do konkretnych zastosowań, a ich stosowanie wiąże się z wieloma niedogodnościami dla użytkownika.

W przypadku rejestratorów Efento, użytkownik korzystając z uniwersalnego rejestratora i wybierając jedną z czterech dostępnych aplikacji może realizować swoje potrzeby w sposób znacznie wygodniejszy.

Przykładowo:

 • Rejestracja temperatury w trakcie transportu realizowana jest obecnie przez termografy.
  Urządzenie składa się z rejestratora, drukarki termicznej i sond temperatury. Drukarka drukuje na papierze paragonowym wyniki pomiarów. To rozwiązanie powoduje, że użytkownik musi archiwizować wszystkie pomiary w formie papierowej i nie może przesyłać ich do serwerów.
  Stosując rejestratory Efento z aplikacją Efento Transport użytkownik może generować raporty w formacie pdf / csv i wysyłać je przez e-mail lub przesyłać dane bezpośrednio do serwerów (możliwa integracja z ERP)
 • Monitoring temperatury i wilgotności w halach magazynowych realizowany jest rejestratory oparte na różnych technikach komunikacji (przewodowych lub bezprzewodowych) oraz oprogramowanie zainstalowane na dedykowanych serwerach. To rozwiązanie niesie za sobą wiele niedogodności związanych z bezpieczeństwem danych i zapewnieniem redundancji. Efento Cloud zainstalowane jest na serwerach Amazon (AWS), a architektura platformy została zaprojektowana w taki sposób, żeby zapewnić ciągłość i integralność danych. Platforma pracuje na 13 serwerach zapewniających pełną redundancję.
 • Rejestratory USB służące do rejestracji temperatury / wilgotności w muzeach i w magazynach muszą być podpinane do komputera, w celu odczytu zarejestrowanych pomiarów. Pomiary wykonane przez rejestratory Efento Logger mogę być odczytywane przy pomocy smartfona / tabletu z odległości do 50 metrów.

W skład rozwiązań opracowanych w firmie Efento wchodzą:

 • projekty elektroniczne – sensory i Gateway,
 • projekty softwarowe – oprogramowanie sensorów, oprogramowanie Gateway, aplikacje mobilne, oprogramowanie platformy zainstalowanej na serwerach Amazon

Na rynku europejskim nie ma podobnych, sprawdzonych rynkowo rozwiązań.

 

 1. Opis innowacyjności produktu

Bezprzewodowy Rejestrator Temperatury Efento jest produktem, który wieńczy przygotowaną bazę produktową, w postaci projektu Gateway i opracowanego softu: aplikacji mobilnych, oprogramowania Gateway i platformy Cloud.

Rejestrator jednocześnie rozpoczyna serię urządzeń końcowych, które będą prezentowane na Targach): liczników energii elektrycznej, kontaktronów, rejestratorów temperatury -150 do 700 C, w planach są czujniki zalania i CO.

 1. Termin i miejsce wdrożenia

Rejestratory Efento pracują w:

 • około 1000 przychodniach medycznych – tryb „Inspector”,
 • w kilkunastu szpitalach – w tym Centrum Zdrowia Dziecka – tryb „Cloud”,
 • około 1200 rejestratorów stanowi wyposażenie samochodów transportujących leki i szczepionki – u jednego z największych polskich dystrybutorów leków – tryb „Transport”
 • kilkudziesięciu muzeach, systemach nadzoru klimatyzacji i ogrzewania, winnicach – w tym drewniany kościół Pokoju w Jaworzu (tryb „Logger”).
 1. Podać efekty uzyskane z praktycznego zastosowania danego produktu
 • Wdrożenie Rejestratora Efento u dystrybutora leków zlikwidowało papierowy obieg dokumentów związanych z dystrybucją.
  Aplikacja „Transport” oprócz monitorowania i raportowania temperatury ma funkcje związane ze spedycja paczek. Dane przekazywane są wprost na serwery firmy i do użytkowników w formie elektronicznej – niepotrzebne jest drukowanie raportów i dokumentów magazynowych oraz raportów z pomiarami temperatury z tras – około 50 000 kartek papieru miesięcznie.
  Zwrot nakładów związanych z wdrożeniem nastąpił w ciągu 3 miesięcy.
 • Wdrożenie Rejestratora  Efento z aplikacją Inspector, w przychodniach i szpitalach pozwala na alarmowanie o stanie przechowywanie szczepionek w stosunku do poprzednich rozwiązań jest około 30% tańsze, bardziej niezawodne i co jest szczególnie ważne, w małych przychodniach wiejskich, instalowane samodzielnie przez lekarzy i pielęgniarki.
 • Wdrożenie na kilkunastu winnicach Rejestratora Efento z aplikacją „Logger’ pozwala precyzyjnie określać termin zbioru dla uzyskania najlepszych parametrów wina. Logger automatycznie oblicza parametr SAT pozwalający określić poziom cukru w owocach
 • Wdrożenie Rejestratora Efento w trybie „Cloud” w Centrum Zdrowia Dziecka w systemie terapii płynowej i żywieniu klinicznym pozwala, ze względu na możliwości monitorowania temperatury online, na kontrolę warunków przechowywania płynów zarówno przez personel szpitala jak i producenta.
 1. Certyfikaty, atesty, nagrody, patenty dotyczące zgłoszonego produktu
 • Wszystkie produkowane przez nas urządzenia posiada certyfikat CE.
 • Firma powstała w 2014 roku, w 2015 została, za aplikację „Transport”, współpracującą z Rejestratorem Efento, finalistą konkursu konkursu „Business Mixer” organizowanego przez Business Link razem z T-Mobile.
 • W 2016 roku Efento zostało przyjęte do programu Akceleracji firm z Europy Środkowo Wschodniej, prowadzonym w krakowskim Centrum Hubraum przez Deutsche Telekom.
  Do tej pory, do programu wybrano 58 firm z ponad 3 000 aplikujących.
 • Rejestrator i system Efento to produkt polski, eksportowany do: USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Skandynawii.
  W 2017 roku została uruchomiona pierwsza witryna zagranicznego partnera poświecona wyłącznie produktom Efento – www.efento.hu
 • Platforma Efento Cloud pracująca na serwerach AWS ma wszelkie certyfikaty związane z bezpieczeństwem infrastruktury serwerowej, zapewniamy klientom uptime platformy na poziomie 99% (platforma może nie być dostępna łącznie przez 87 godzin w roku)
 1. Inne dane uzasadniające szczególne walory zgłoszonego produktu do nagrody

W referencjach przedstawiliśmy szeroką paletę specjalistycznych zastosowań opartych na wykorzystaniu modelu: uniwersalny rejestrator Efento plus specjalistyczna aplikacja bądź Gateway i „chmura”.
W efekcie, urządzenie stanowi element kilkunastu zaawansowanych i kompletnych rozwiązań  – począwszy od dystrybucji leków wraz z alarmowaniem, raportowaniem, obliczaniem temperatury kinetycznej – skończywszy na winnicach wraz z obliczaniem parametru SAT i alarmowaniem o przymrozkach.

Dodatkowo, uniwersalność Rejestratora Efento generuje nowe produkty w innych firmach.
Firma Greensoft www.greensoft.biz.pl/ zintegrowała Rejestratory Efento z oprogramowaniem LabLabels ISBT 128, które umożliwia rejestrację preparatów oraz wydruk etykiet zgodnie z wytycznymi  normy ISBT 128 – system został wdrożony w laboratorium Uniwersytetu Warszawskiego
Rozwiązaliśmy również problem aktualizacji firmware / software, co stanowi poważny problem dla klienta w innych urządzeniach. W przypadku Efento aktualizacja oprogramowania odbywa się “Over the air” bez konieczności podłączania urządzeń do komputera.

 

TARGI  AUTOMATICON WARSZAWA 14-17.03.2017.
Największe, organizowane od 23 lat w Polsce, profesjonalne forum, na którym spotykają się producenci, kompletatorzy i odbiorcy automatyki przemysłowej.

Miejsce targów – Warszawa – to centrum administracyjne, ekonomiczne i logistyczne Polski.
EXPO XXI Warszawa to nowoczesny obiekt zapewniający największą, profesjonalną powierzchnię wystawienniczą w samym centrum stolicy –więcej informacji.
Imprezy towarzyszące targom – cykl seminariów, wykładów i prezentacji firm.