Kwietniowa aktualizacja Efento Cloud

Miło nam poinformować, że platforma Efento Cloud doczekała się kolejnej aktualizacji. W ramach aktualizacji wprowadzilismy kilka nowych funkcjonalności, m.in. dwa nowe rodzaje powiadomień w regułach alarmowych: powiadomienia push do aplikacji mobilnej i webhooki, możliwość definiowania własnych nagłówków http dla webhooków, zdalną konfigurację sensorów NB-IoT oraz tokeny API ułatwiające integrację. 

Powiadomienia push

Pierwszą nowością jest obsługa powiadomień push do aplikacji mobilnej Efento dla systemu Android. Dzięki temu użytkownicy mogą otrzymywać ważne informacje związane z ich urządzeniami (powiadomienia w przypadku przekroczeń, utraty łączności między platformą i rejestratorami oraz niskiego poziomu baterii) na swoje smartfony i tablety. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują szybkiego i łatwego dostępu do informacji, gdziekolwiek się znajdują. Aby korzystać z powiadomień push należy pobrać darmową aplikację Efento dla urządzeń z systemem Android, zalogować się w niej na swoje konto w Efento Cloud, a następnie z poziomu platformy zdefiniować regułę alarmową, która w przypadku przekroczenia wyśle powiadomienie do wybranego użytkownika. Powiadomienia push są całkowicie darmowe.

 

Powiadomienia webhook w przypadku wystąpienia alarmu

Drugą z nowych akcji, która może być wyzwolona w przypadku wystąpienia alarmu (przekroczenie progu, utrata łączności, niski poziom baterii) są powiadomienia webhook. W przypadku aktywacji alarmu, platforma Efento Cloud wyśle wiadomość (POST) do dowolnego serwera, zdefiniowanego przez użytkownika. Ten rodzaj powiadomień znaczeni ułatwia integrację i pozwala na szybsze reagowanie na ewentualne problemy. Jest to szczególnie ważne dla firm, które muszą kontrolować wiele urządzeń naraz i pilnie potrzebują informacji na temat ich stanu w swoim własnym oprogramowaniu.

 

Własne nagłówki http dla webhooków

Kolejną z nowych funkcji platformy jest możliwość ustawiania własnych nagłówków dla webhooków (zarówno alarmowych jak i z pomiarami). Dzięki temu użytkownicy mogą integrować dane z Efento Cloud z platformami wymagającymi autoryzacji poprzez przesłanie odpowiedniego nagłówka http. Dla każdego ze skonfigurowanych webhooków można ustawić do pięciu własnych nagłówków http i wpisać ich wartości.

 

Zdalna konfiguracja sensorów NB-IoT

Po wdrożeniu kwietniowej aktualizacji użytkownicy mogą zdalnie konfigurować sensory NB-IoT. Użytkownicy z uprawnieniami menadżera lub administratora mogą zdalnie zmienić: okres pomiaru, okres transmisji wraz z częstotliwością ACK oraz czas po jakim wyłączony zostanie interfejs Bluetooth sensora. To bardzo ważna funkcjonalność dla organizacji, które posiadają wiele urządzeń i chcą mieć pełną kontrolę nad ich konfiguracją. Dzięki możliwości zdalnej konfiguracji sensorów NB-IoT, użytkownicy nie muszą już mieć fizycznego dostępu do rejestratora aby zmienić jego ustawienia. Jest to szczególnie wygodne w przypadku, gdy urządzenia znajdują się w trudno dostępnych miejscach lub w przypadku, gdy osoba znajdująca się na miejscu nie posiada umiejętności technicznych umożliwiających konfigurację. W przypadku podmiany rejestratora na nowy (np. przy wzorcowaniu) nowo dodany rejestrator przejmie ustawienia starego.

Tokeny API

Ostatnią nową funkcjonalnością, jest możliwość konfiguracji tokenów API i przyznania im dostępu do wybranych lokalizacji. Dzięki temu użytkownicy mogą z integrować Efento Cloud z innymi aplikacjami i systemami korzystając z API, bez konieczności podawania danych logowania konkretnego użytkownika. Tokeny API umożliwiają jedynie dostęp w trybie „do odczytu”, czyli umożliwiają np. pobieranie pomiarów ale nie umożliwiają wprowadzenia żadnych zmian w platformie.

 

Auto wylogowanie

W kwietniowej aktualizacji zmieniliśmy działanie funkcji auto wylogowania. Do tej pory platforma automatycznie wylogowywała użytkownika po 15 minutach bezczynności. Po aktualizacji każdy z użytkowników może indywidualnie ustawić czas bezczynności po jakim nastąpi automatyczne wylogowanie  z Efento Cloud lub całkowicie wyłączyć tę funkcję.