Prezes Deutsche Telekom zaprezentował produkt polskiego start-upu Efento

Prezes Deutsche Telekom zaprezentował produkt polskiego start-upu Efento

Na konferencji ImpactCEE 2017 poświęconej wdrażaniu Idei Przemysłu 4.0 w Krakowie, prezes Deutsche Telekom Timotheus Höttges zaprezentował prototyp sensora temperatury pracującego w technologii NB-IoT (ang. Narrow Band Internet of Things) zaprojektowanego przez krakowski start-up Efento. Höttges pokazał produkt Efento jako przykład modelowej współpracy pomiędzy operatorem sieci komórkowych a start-upami we wdrażaniu nowych technologii.

Prezes Deutsche Telekom prezentuje sensor NB-IoT Efento

Prezes Deutsche Telekom Timotheus Höttges zaprezentował prototyp sensora temperatury pracującego w technologii NB-IoT zaprojektowanego przez krakowski start-up Efento

Nadchodzą ogromne zmiany w przemyśle

Okres w jaki wkracza światowy przemysł określany jest jako “czwarta rewolucja” lub “Przemysł 4.0.” – po wieku: pary, elektryczności i komputerów nadchodzi era Internetu Rzeczy, przetwarzania danych w chmurze i mobilności. Dla wielu firm może być to znakomity okres do ekspansji.

Szczególną rolę w technologiach “Przemysłu 4.0” odegra technika sensorowa. Monitorowanie wszelkich procesów, z możliwością nadzoru poprzez urządzenia mobilne i analizą w “chmurze” pozwoli łatwo nadzorować obiekty rozproszone i przemieszczające się. Odchodzą w przeszłość urządzenia, w których obsługa wymaga nadzoru setek wyświetlaczy, a zgromadzone dane musiały być poddane żmudnej analizie. Nowoczesne rozwiązania informują użytkowników o problemach (np. osiągnięciu niebezpiecznego poziomu temperatury), a na podstawie zgromadzonych danych pomagają podejmować decyzje.

Właśnie takie rozwiązania proponuje swoim klientom Efento. Krakowska firma oferuje klientom urządzenia i oprogramowanie umożliwiające monitorowanie różnych wielkości fizycznych w obiektach rozproszonych (np. hale magazynowe,  muzea, uprawy czy szklarnie) oraz w trakcie transportu. Firma została założona w 2014 roku i od tamtej pory sprzedała kilkanaście tysięcy sensorów, a z jej rozwiązań korzysta ponad 2 000 klientów – przychodnie, szpitale, a nawet duże firmy farmaceutyczne. Sensory oferowane przez Efento mogą współpracować z urządzeniami mobilnymi i rozbudowanymi systemami w zaimplementowanymi w „chmurze”.

NB-IoT – przyszłość techniki sensorowej

Przełomem we wdrażaniu Internetu Rzeczy będzie uruchomienie ogólnoświatowych sieci NB-IoT (ang. Narrow Band Internet of Things), przeznaczonych między innymi do transmisji danych sensorowych. Powstanie nowa ogólnoświatowa sieć, w której sensory będą łączyły się wprost z “chmurą”, docelowo będzie ona kilkakrotnie większa niż obecny Internet. Szacuje się, że w ciągu kilku lat zostanie do niej przyłączonych około 50 miliardów sensorów. Konsorcjum w skład, którego wchodzą między innymi T-mobile, Vodafone czy Huawei planuje jeszcze w tym roku uruchomić usługi komercyjne. Roll out technologii jest o tyle łatwy, że wykorzystuje ona te same stacje bazowe co popularna w Europie technologia LTE – w wielu przypadkach uruchomienie stacji bazowych NB-IoT wiąże się jedynie z aktualizacją oprogramowania. Firma Efento jako jedna z około 20 firm w Europie została zaproszona do programu przygotowania urządzeń do tej technologii.

Źródło: www.automatyka.pl