Przykłady wdrożeń Efento w dużych firmach – Industry Innovation Day

Efento wzięło udział (12.09.2017)  w Industry Innovation Day w Krakowskim Parku Technologicznym. Konferencja była zakończeniem trzymiesięcznego programu akceleracyjnego „ScaleUp”, w której wzięło udział 11 startupów objętych merytorycznym patronatem przez Krakowski Park Technologiczny.
W trakcie konferencji firmy Elmodis i Efento pokazały prezentacje „Jak rozwijać startup w sektorze przemysłowym?” – na podstawie własnych doświadczeń przedstawiły możliwości współpracy startupów z dużymi przedsiębiorstwami.

 

W ramach prezentacji Efento przedstawiło studium przypadku dwóch projektów zakończone sukcesem: „Opracowanie systemu nadzoru temperatury w transporcie” oraz „Przygotowanie sensora do nowo uruchamianej sieci Internetu Rzeczy”.

Opracowanie systemu nadzoru temperatury w transporcie

 1. Problem
  Duży dystrybutor produktów farmaceutycznych poszukiwał rozwiązania umożliwiającego wygodny monitoring tzw. „zimnego łańcucha”, czyli wymagań transportu produktów farmaceutycznych w ściśle określonych warunkach (odpowiedni zakres temperatury) oraz ich dokumentacji. Dotychczasowe rozwiązanie, oparte na termografach – rejestratorach temperatury z drukarkami paragonowymi, generowało około 50 000 stron wydruków miesięcznie, które musiały być archiwizowane, zarówno przez dystrybutora jak i apteki.
  Dodatkowo, ze względu na papierową formę raportów zgromadzone dane nie mogły być analizowane, a ich przeglądanie było znacznie utrudnione.
 2. Rozwiązanie
  Żadne z dostępnych na rynku rozwiązań nie spełniało wszystkich kryteriów klienta.
  W ramach projektu, Efento przygotowało dedykowaną wersję rozwiązania Efento Transport umożliwiając m.in. cyfrową archiwizację pomiarów temperatury i ich bezpośrednie wysyłania do serwerów klienta oraz realizację funkcji związanych ze spedycją / logistyką czyli zarządzanie dostawami, zwrotami, reklamacjami, itp. Około 10 osobowy zespół klienta przez cały czas blisko współpracował z firmą Efento, określając wymagania i oceniając poprawność przygotowanych funkcjonalności.
 3. Efekty
  W efekcie wdrożenia,  ciągu 4 miesięcy uzyskano system cyfrowej archiwizacji raportów wraz z systemem spedycji, w cenie około 30% niższej niż tradycyjne rozwiązania monitorujące temperaturę.
  System przeszedł audyty światowych producentów, oczekujących zapewnienia stałych, zgodnych z wymaganiami regulatora warunków dystrybucji  swoich leków. W wyniku wdrożenia, klient miesięcznie oszczędza 50 000 wydruków, koszty wdrożenia zwróciły się w ciągu 6 miesięcy, ze względu na eliminację ręcznej archiwizacji dokumentów. Opracowany produkt: Efento Transport stosowany jest obecnie w około 60% samochodów przewożących farmaceutyki w Polsce. W zależności od indywidualnych potrzeb klientów prowadzone są dalsze prace związane z doskonaleniem i dostosowaniem produktu do potrzeb klienta.

 

Przygotowanie sensora do nowo uruchamianej sieci Internetu Rzeczy

 1. Problem
  Duży operator sieci telekomunikacyjnej przygotowuje nową sieć szkieletową, przystosowaną do Internetu Rzeczy.
  Ocenia się, że liczba urządzeń pracujących w nowopowstającej sieci będzie kilkakrotnie większa niż w przypadku obecnego Internetu. Ze względu na zmianę technologii komunikacji konieczne jest przygotowanie nowych produktów i usług, które powinny być gotowe i przetestowane na czas debiutu sieci. Standardowy proces wprowadzania nowych produktów i usług, oparty o wewnętrzne działy R&D oraz duże, wyspecjalizowane firmy okazał się zbyt wolny.
 2. Rozwiązanie
  Operator organizując konkursy, kontaktując się bezpośrednio z młodymi firmami przygotował grupę firm, której przekazano założenia projektowe i objęto patronatem, zapewniając dodatkowo wsparcie techniczne i pomoc projektową. Do ścisłej grupy przygotowującej nowe produkty weszło 20 firm z całej Europy. W wyniku wstępnych testów opracowanych produktów i oceny działu sprzedaży, zdecydowano się na pilotażowe wdrożenia dziewięciu produktów u klientów operatora. Do tej grupy należy rejestrator temperatury nowej generacji opracowany przez Efento.
 3. Efekty
  Jeszcze przed uruchomieniem sieci operator uzyskał produkty / usługi, zweryfikowane w ramach programów pilotażowych ze swoimi klientami i mogące promować nowy sposób transmisji danych. Dzięki zaangażowaniu małych firm zewnętrznych produkty zostały przygotowane znacznie taniej i szybciej niż w tradycyjnych działach R&D.

Nowy produkt Efento zadebiutuje na rynku na przełomie 2017/2018 – wtedy zostaną ogłoszone dane techniczne i funkcjonalne.
prezentację przygotował i wygłosił Tadeusz Szydłowski.
Wiecej o wydarzeniu