Monitoring temperatury wody morskiej za pomocą czujników Efento NB-IoT

Seaweed Company specjalizuje się w opracowywaniu wysokiej jakości produktów z wodorostów, w tym dodatków paszowych, produktów spożywczych i biostymulatorów

Klient

Założona w 2018 roku firma The Seaweed Company specjalizuje się w opracowywaniu wysokiej jakości produktów z wodorostów, w tym suplementów paszowych, produktów spożywczych i biostymulatorów. Firma posiada własne farmy wodorostów w Irlandii, Maroku, Indiach i Holandii – wkrótce na Grenlandii.

The Seaweed Company – przykład produktów, idealne źródło organicznych białek, cukrów i błonnika. Wodorosty zawierają również szeroką gamę witamin, minerałów i składników bioaktywnych, dzięki czemu nadają się do wielu zastosowań.

Zeewaar, pierwsza holenderska farma wodorostów z certyfikatem ekologicznym, położona w wyjątkowym miejscu w Parku Narodowym Oosterschelde

Problem

Znajomość warunków panujących na plantacjach jest kluczowa dla doboru odpowiednich gatunków roślin, które będą dobrze rosły w danej lokalizacji farmy morskiej. The Seaweed Company poszukiwała systemu monitorowania temperatury, który dostarczyłby długoterminowych informacji o warunkach na jednej z ich farm.

Kluczowym wymaganiem było dostarczenie wodoodpornych rejestratorów temperatury, które pracowałyby na bateriach w trudnych warunkach – słonej wodzie morskiej i szerokim zakresie temperatur. Ponadto klient chciał mieć zdalny dostęp do wartości temperatur mierzonych przez czujniki na farmie morskiej. Dane muszą być przechowywane na platformie przez kilka lat, aby zapewnić odpowiednie dane wejściowe do planowania plantacji.


Farma wodorostów – na czerwono zaznaczono jedną z lokalizacji rejestratorów temperatury Efento 


Największym wyzwaniem w tym projekcie było znalezienie urządzeń odpornych na trudne warunki – wodę morską i ekstremalne zmiany temperatury. Ponadto urządzenia musiały długo działać na bateriach.

Rozwiązanie

Firma zdecydowała się na wdrożenie systemu monitoringu w oparciu o urządzenia Efento NB-IoT oraz platformę Efento Cloud.
Rejestratory NB-IoT w obudowach IP67 wyposażone są w dedykowane sondy temperatury odporne na korozyjne działanie słonej wody morskiej. Loggery wyposażone są w karty SIM Deutsche Telekom, które dzięki umowom roamingowym zapewniają łączność w całej Europie. Urządzenia wysyłają dane do Efento Cloud w ustalonych odstępach czasu z wykorzystaniem sieci NB-IoT – technologii zoptymalizowanej pod kątem zużycia energii, idealnej dla czujników bezprzewodowych. Dzięki temu urządzenia mogą pracować na bateriach przez kilka lat.

 


Rejestratory temperatury Efento NB-IoT w obudowach IP67 zainstalowane na bojach na farmie morskiej


Rejestratory temperatury Efento NB-IoT w obudowach IP67 zainstalowane na bojach na farmie morskiej

Rejestratory temperatury Efento wyposażone są w wodoodporną sondę, dedykowaną do pracy w wodzie morskiej

Pomiary wykonane przez rejestratory Efento NB-IoT są przesyłane do Efento Cloud – platformy chmurowej, która gromadzi dane z czujników i umożliwia ich wizualizację, reagowanie na zmiany temperatury oraz generowanie raportów z wybranych przedziałów czasowych.

Efento Cloud tzapewnia szybką skalowalność i bezpieczeństwo danych. Platforma jest aktualizowana i monitorowana przez zespół Efento, co zapewnia spokój klientom i użytkownikom. Dane są stale archiwizowane w centrum danych w innej lokalizacji geograficznej niż główne serwery, aby mieć pewność, że zawsze będą dostępne dla klientów.

Użytkownicy mają dostęp do danych poprzez panel webowy lub darmową aplikację mobilną Efento.

Efekt

Bezpośredni, bieżący podgląd
Długoterminowe raporty i wykresy
Prosta i szybka instalacja – około 5 minut

Rejestratory Efento mogą być zintegrowane praktycznie z każdym oprogramowaniem. Na życzenie klienta możemy udostępnić biblioteki programistyczne i dokumentacje umożliwiające integrację. Jeżeli są Państwo zainteresowani integracją, to zapraszamy do kontaktu