Jakie korzyści niesie integracja rejestratorów Efento z lokalizatorami GPS Teltonika?

Rejestratory Bluetooth Low Energy Efento zostały zintegrowane z lokalizatorem GPS FMB120 firmy Teltonika. Dzięki temu pomiary temperatury wykonane przez sensory Efento mogą być przesyłane do platform, umożliwiających zarządzanie i monitoring floty.

Lokalizator GPS FMB120 Teltonika

FMB120 to mały i profesjonalny tracker GPS komunikujący się z platformą serwerową przez sieć GSM i obsługujący standardy GPS, Glonass, Galileo i Beidou, który zapisuje dane dotyczące położenia pojazdu, w którym został zainstalowany.  Dodatkowo, po podłączeniu do portu diagnostycznego w pojeździe, FMB120 może gromadzić między innymi dane dotyczące stanu silnika, otwarcia / zamknięcia drzwi ciężarówki czy prawidłowego przebiegu trasy (tzw. geofencing). To urządzenie doskonale nadaje się do zastosowań, w których niezbędne jest monitorowanie lokalizacji i stanu pojazdów: zarządzanie flotą, śledzenie wypożyczonych samochodów, wykorzystywane jest w firmach taksówkowych, transporcie publicznym, firmach logistycznych itp.

Urządzenie FMB120 monitoruje:

 • aktualne położenie pojazdu,
 • aktualne zużycie paliwa oraz sposób użytkowania samochodu przez kierowcę – czy jego jazda jest ekonomiczna oraz bezpieczna,
 • pracę silnika, przesyła dane o jego aktualnym stanie, a w momencie wystąpienia uszkodzenia informacja przesyłana jest do zarządcy floty,
 • gdy dojdzie do wypadku drogowego, urządzenie zbiera dane i pozwala na analizę zaistniałej sytuacji.

Co umożliwia integracja rejestratorów Efento z lokalizatorami Teltoniki?

Firma chcąca monitorować warunki np. w czasie transportu warzyw / owoców / leków / zwierząt, umieszcza w pojeździe lokalizator FMB120 oraz bezprzewodowy rejestrator temperatury Efento. Urządzenia komunikują się bezprzewodowo w technice Bluetooth 4.0, dzięki czemu dane pomiarowe z rejestratora Efento przesyłane są do terminala FMB120. Dodatkowo, rejestrator bluetooth low energy zapisuje do 60 000 pomiarów w swojej wbudowanej pamięci, które mogą być odczytane w razie chwilowych problemów z komunikacją.  Dzięki zasilaniu baterią i komunikacji bezprzewodowej rejestrator nie potrzebuje dodatkowego okablowania.  Lokalizator FMB120 na bieżąco wysyła dane do oprogramowania monitorującego flotę lub popularnych platform w chmurze.

Oprogramowanie RMS

Firma Teltonika dostarcza swoje rozwiązanie do zarządzania flotą Teltonika RMS – Remote Management system, które umożliwia wygodne zarządzanie i monitorowanie pojazdów wyposażonych w lokalizatory Teltoniki.

Najważniejsze funkcje oprogramowania to:

 • monitorowanie floty w ruchu
 • zapis i trasy poruszania się pojazdów
 • możliwość podłączenia i konfiguracji wielu urządzeń
 • monitoring warunków panujących w pojeździe
 • zdalne zarządzanie urządzeniami (m.in. zapis historii działania urządzeń, dostęp do urządzenia bez adresu IP, aktualizacja oprogramowania)

Dzięki takiemu rozwiązaniu jedna osoba jest w stanie zdalnie monitorować całą flotę pojazdów i mieć nadzór nad warunkami panującymi w chłodniach. Dodatkowo, dane mogą być przesyłane do innych popularnych platform IoT i zarządzania flotą m.in.: Azure, Hotspotsystem, Loccate (lista obsługiwanych platform do sprawdzenia tutaj).

Jak połączyć lokalizator GPS Teltonika z rejestratorem Bluetooth Low Energy Efento?

Tracker FMB120 i rejestrator Efento komunikują się ze sobą bezprzewodowo za pomocą Bluetooth Low Energy.

Po dokonaniu zakupu, skonfiguruj tracker FMB120 według poniższych punktów:

 1. włącz urządzenie i upewnij się, że wersja oprogramowania to FMB.Ver.03.25.09.Rev.51 lub nowsza
 2. włącz obsługę urządzeń komunikujących się po Bluetooth Low Energy i skonfiguruj parametry połączenia zgodnie z poniższymi zrzutami ekranu

3. W zakładce “Bluetooth 4.0” ustaw odczyt danych z rejestratora zgodnie z poniższym zrzutem ekranu (w polu MAC wpisz numer seryjny rejestratora Efeno, z którego dane chcesz gromadzić) .

Po konfiguracji otrzymujemy w pełni kompatybilny system, pozwalający na jednoczesny monitoring warunków panujących w transporcie oraz śledzenie lokalizacji pojazdu. Dane z rejestratora Efento są bezprzewodowo przesyłane do lokalizatora Teltonika FMB120, które przekazuje wszystkie dane do wybranej platformy w chmurze.

Firma Teltonika zajmuje się rozwojem Internetu Rzeczy (IoT) od ponad 20 lat a ich rozwiązania i produkty znajdują zastosowanie na całym świecie. Firma wywodząca się z Litwy obecnie zatrudnia ponad 900 pracowników w 11 krajach i dystrybuuje ok 70 swoich produktów do 21 państw m.in. do Kanady, Indii, Dubaju czy Indonezji. Firma wytwarza produkty począwszy od płytek elektronicznych aż po końcowy produkt dla klienta. Jak sami o sobie mówią kluczem do sukcesu jest zespół profesjonalistów, który tworzą. Współpraca z klientem, zrozumienie jego potrzeb i pomoc na każdym etapie działania to główne ich wartości.