Jak nie przepłacić 10 razy za monitoring temperatury?

Wymagania prawne i rosnące koszty płacowe związane z nadzorem technicznym nad instalacjami powodują silny wzrost zainteresowania automatycznymi systemami do monitorowania temperatury, wilgotności, ciśnienia, obecność gazów czy zapylenia.

Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez inwestorów pytania dotyczące wyboru właściwego rozwiązania do monitorowania.

Jaki rodzaj instalacji monitorowania wybrać: kablowy czy bezprzewodowy?

Na korzyść rozwiązania bezprzewodowego przemawiają:

  • znacznie niższe koszty instalacji,
  • łatwość serwisu,
  • większa niezawodność związana z mniejszą liczbą połączeń mechanicznych i urządzeń aktywnych.

Obecnie rejestratory bezprzewodowe pracują na bateriach około 5 lat, więc zasilanie nie stanowi problemu.

Na rynku jest wiele dostępnych rozwiązań bezprzewodowych systemów monitorowania, czym kierować się przy wyborze?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy sposób transmisji oparty jest o standardy przewidziane do pracy sensorów bezprzewodowych. Czujniki bezprzewodowe powinny korzystać z transmisji dedykowanych dla rozwiązań sensorowych: Bluetooth LE, Zigbee, Sigfox, LoRa, NB-IoT, LTE Cat M. Zastosowanie tych technik jest warunkiem budowy nowoczesnej instalacji z możliwościami rozbudowy w przyszłości. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań opartych o standardy komunikacji bezprzewodowej nieprzystosowanych do pracy sensorów. Najpopularniejszą obecnie techniką kompletnie nieprzydatną w tych rozwiązaniach jest WiFi.

Bardzo często wymaganiem inwestora jest zachowanie danych na lokalnych serwerach, czy są jakieś zalety takiego rozwiązania?

Wady łatwo wymienić, zalety trudno znaleźć. Najważniejsze problemy związane z wyborem takiego rozwiązania to:

  • wysoka cena instalacji związana z zakupem serwerów
  • kosztowna eksploatacja związana z nadzorem pracy serwerów i oprogramowania
  • niebezpieczeństwo awarii i utraty danych
  • problem z organizacją nadzoru przez osoby znajdujące się poza obiektem

A jak jest z monitoringiem opartym na gromadzeniu danych na platformie w chmurze?

Przede wszystkim nie mają wymienionych wyżej wad. Dodatkowo koszty wdrożenia i eksploatacji takich systemów są znacznie niższe.
Kilkakrotnie spotkaliśmy się z kosztorysami instalacji w formie lokalnego przechowywania danych, które były nawet 10-krotnie wyższe niż “monitoring w chmurze”. Instalacje oparte na chmurze pracują praktycznie bez obsługi konserwatora, podczas gdy systemy oparte o lokalne serwery wymagają pełnoetatowej opieki już przy instalacjach powyżej 100 sensorów.
Brak możliwości podłączenia do „chmury”, powinien praktycznie eliminować sensor z rynku.

Systemy oparte o chmurę stają się coraz bardziej popularne w ciągu ostatnich kilku lat. Czy jest jeszcze coś, co hamuje ich wzrost?

W ostatnich latach obserwujemy bardzo duży wzrost zainteresowania systemem opartym o chmurę, który przekłada się na kilkukrotny wzrost wdrożeń.
Niestety, w wielu przypadkach inwestorzy decydują się na kosztowną rozbudowę istniejącego systemu zamiast wdrożyć zupełnie nowe rozwiązanie. Spotkaliśmy się z przypadkiem przetargu na modernizację dużej, starej instalacji opartej o lokalne serwery rozstrzygniętego na kwotę 700 tysięcy złotych, podczas gdy budowa nowej bardziej niezawodnej instalacji opartej o chmurę kosztowałaby około 400 tysięcy złotych i trwałaby znacznie krócej niż modernizacja.W dużej mierze wynika to z kopiowania  starych zapytań ofertowych. Skoro poprzednio kupiliśmy taki system, to łatwiej skorzystać z wcześniej przygotowanych dokumentów, zwłaszcza, że brak specjalistów w działach zaopatrzenia nie pozwala na rozeznanie w nowoczesnych technikach.

Innym powodem jest “instytucjonalna” obawa przed chmurą. Podczas gdy zapisy o naszych oszczędnościach w banku, pocztę czy zdjęcia przechowujemy bez obaw na chmurze, to do przechowywania danych o temperaturze budujemy zawodne systemy lokalne. Obserwujemy jednak, że szybko się to zmienia i instytucje obdarzają platformy w chmurze coraz większym zaufaniem.

Co możecie polecić z Waszej oferty?

Polecić możemy rozwiązanie oparte o Bluetooth Low Energy. Składa się ono z rejestratorów bezprzewodowych, gatewaya oraz platformy w chmurze. Dane z rejestratora przekazywane są do gateway, a z niego wprost do platformy w „chmurze” złożonej z kilku serwerów, dla bezpieczeństwa rozmieszczonych na terenie całej Europy.
W „chmurze” jest oprogramowanie do wyświetlania bieżących parametrów na dowolnym komputerze, generowania automatycznych raportów i powiadomień za pomocą maili i SMS. Dedykowana aplikacja mobilna umożliwia korzystanie ze wszystkich funkcji „chmury” z dowolnego miejsca na świecie przy użyciu smartfonów. Ten tryb wykorzystywany jest w Polsce przez kilkuset klientów w tym  między innymi Szpital Dziecięcy Kraków Prokocim, Centrum Zdrowia Dziecka, Pilkington, Uniwersytet Jagielloński, Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu, Sieć sklepów Żabka.

EFENTO CLOUD – System monitorowania temperatury i innych wielkości fizycznych – Często zadawane pytania

Czy przed zakupem mogę przetestować system?

Tak, można darmowo wypożyczyć rejestratory temperatury i gateway Efento na okres 30 dni. Instalacja i konfiguracja odbywa się we własnym zakresie i trwa od 30 min do 1,5 h. Cała instalacja i konfiguracja omówiona jest w filmie instruktażowym.