Jak wygląda rynek cloud computing w Polsce

Jak wygląda rynek cloud computingu w Polsce?

W branży  pomiarów wielkości fizycznych i monitoringu obiektów wzrost instalacji opartych o przetwarzanie w chmurze w stosunku do zeszłego roku szacujemy na ponad 100%.
W tym samym okresie wzrost całego rynku sensorów bezprzewodowych wynosił około 20%

Czy rozwiązania cloud computingu bezpieczne?

Powoli, ale skutecznie aplikacje chmurowe stosowane na rynku powszechnym przekonują o bezpieczeństwie i niezawodności tych rozwiązań.
Problemem jest raczej brak oferty chmurowej w wielu gałęziach przemysłu i brak zaufania do nowo powstających firm.

Jakie są największe zagrożenia związane z zastosowaniem cloud computing?

W naszej branży, wiele rozwiązań chmurowych jest obecnie wdrażanych w wersji prototypowej. Zniechęcać mogą niedopracowane projekty, zarówno od strony sprzętowej jak i oprogramowania.
Rynek dostawców jest dopiero w fazie tworzenia się.

Jakie są korzyści instalacji opartej na platformie w chmurze?

Przede wszystkim koszty związane z wdrożeniem i eksploatacją rozwiązań opartych o chmurę są znacznie niższe w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Wynika to z niskich kosztów instalacji i braku konieczności obsługi (zarządzanie serwerami, aktualizacje, itd.) po wdrożeniu.
Z praktyki, widzimy znacznie większą niezawodność rozwiązań opartych o chmurę – klienci, którzy zaczynali od rozwiązań LAN przenoszą się na chmure, nie mieliśmy przypadków odwrotnych.

Zasada działania platformy w chmurze
Schemat pracy systemu monitoringu temperatury w chmurze
Platforma monitorowania temperatury Efento Cloud

Kto jest najbardziej zainteresowany instalacją systemów cloud computingu?

Największe zainteresowanie obserwujemy na tak zwanym “greenfield”, na tych rynkach gdzie zastosowanie techniki pomiarowej było do tej pory niewielkie, a zmiany przepisów powodują konieczność jej szybkiej implementacji (medycyna, farmacja, transport, ale także np przemysł spożywczy).

Czy przetwarzania w chmurze jest w Polsce prawnie uregulowane?

Dość precyzyjne przepisy unijne, dotyczące przechowywania danych, są sporym atutem przy podejmowaniu decyzji przez klientów.

Na co powinno zwrócić się uwagę, dokonując wyboru dostawcy usługi przetwarzania w chmurze?

Przede wszystkim zwrócić uwagę należy na dwa tematy: wiarygodność dostawcy i zakres oferty.
Wybierając dostawcę usług trzeba wybrać firmę, która zapewni nieprzerywalność usług oraz nie zlikwiduje się po tym jak zaczniemy korzystać z jej infrastruktury.
Dodatkowo, warto wybrać dostawcę mającego w swojej ofercie bogatą paletę serwisów. Liderzy rynku (Amazon, Microsoft, Google) bardzo przyspieszyli z wprowadzeniem do oferty nowych usług (na przykład serwisy do analizy danych gromadzonych na chmurze opartych o sztuczną inteligencję).
Mniejsi dostawcy mogą nie sprostać konkurencyjnie, więc rozwiązania oparte o produkty Amazon, Microsoft, Google mają przewagę.

Film z opisem funkcjonalnosci Efento Cloud - opartym na platformie Amazon

Co nowego czeka nas w cloud computingu?

W branży monitorowania wielkosci fizycznych (temperatura, wilgotność, ciśnienie itd) zdecydowanie progowym wydarzeniem będzie uruchomienie komercyjnych sieci NB-IoT i LTE Cat M1 – to powinno nastąpić jeszcze w bieżącym roku. Umożliwi to bardzo wygodną komunikację sensory – platforma i spowoduje, że wdrażanie systemów opartych o sensory bezprzewodowe stanie się jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze.

Zasada działania systemu monitorowania z wykorzystaniem technologii Nb-IoT i LTE Cat M1
Rejestratory temperatury NB-IoT i Lte Cat ma

Jakie są główne czynniki hamujące wdrożenia cloud computing w zakładach przemysłowych?

Istniejąca, stara i sprawna infrastruktura oraz brak dojrzałych rozwiązań opartych o cloud computing.

Jakie są współczesne trendy w obszarze cloud computing?

Dla przemysłu kluczowe będzie uruchomienie NB-IoT i LTE Cat M1, a następnie sieci 5G, co pozwoli na sterowanie procesami technologicznymi z “chmury”.
Ważny jest również rozwój rynki “interfejsów” oraz unifikacji, które pozwoliłyby na szybkie przełączanie się pomiędzy “chmurami” – na wypadek likwidacji firm operatorskich

Ciekawostki związane z wdrozeniem platformy w chmurze opartej o NBIoT 

Pilotażowy monitoring temperatury oparty o NB-IoT został uruchomiony w jednym z supermarketów w Radomiu.
Monitorowane są rozproszone lady chłodnicze oraz chłodnia stacjonarna – razem 15 punktów. Dane z “chmury” dostępne są online dla centrali, serwisanta i personelu sklepowego. Możliwe jest generowanie alarmów i automatycznych raportów łącznie w analizą.
Koszt pojedynczego urządzenia to kwota około 590 zł brutto, jednorazowa opłata za podłączenie do chmury 200 zł brutto, spodziewany koszt karty SIM – 50 zł na okres 5 lat. czas pracy urządzenia na baterii – 5 lat.
Czas instalacji systemu około 2h.

zujnik temperatury
Rejestracja temperatury z powiadomieniem alarmowym w technologii Nb-IOT – supermarket


 

Praktyczne informacje o systemie Efento Cloud

Efento Cloud to platforma serwerowa gromadząca i przetwarzająca dane z sensorów Efento. Platforma przeznaczona jest do obiektów, w których monitorowane jest od kilkunastu do kilkuset punktów pomiarowych np. hurtownie farmaceutyczne, chłodnie czy magazyny. Dane do platformy mogą być przesyłane z dowolnej lokalizacji, a Ty masz do nich dostęp przez przeglądarkę internetową. Platforma pozwala na wyświetlanie danych, generowanie raportów z dowolnego okresu czasu oraz konfigurację alarmów SMS / e-mail. Dostęp do Efento Cloud nie wiąże się z żadnymi opłatami cyklicznymi (subskrypcja).

EFENTO CLOUD – SYSTEM MONITOROWANIA TEMPERATURY I INNYCH WIELKOŚCI FIZYCZNYCH – CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA