Hiszpania – monitoring warunków klimatycznych w archiwach Generalitat de Catalunya

logo controltemp

Klient

Archiwum Historyczne Generalitat de Catalunya, znane w języku katalońskim jako „Arxiu Històric de la Generalitat de Catalunya”, odpowiada za przechowywanie i udostępnianie dokumentacji historycznej związanej z rządem i administracją Katalonii. Archiwum to zawiera bogaty zbiór dokumentów obejmujących różne okresy w historii Katalonii, w tym historię średniowieczną i nowożytną, a także nowsze zapisy.

Nowe, większe archiwum zostało otwarte 23 kwietnia 1995 roku w Sant Cugat del Vallès na działce o powierzchni 17 700 metrów kwadratowych.

Jej architekt Josep Benedito i Rovira zaprojektował funkcjonalną konstrukcję podzieloną na cztery główne bloki połączone dziedzińcem. Większość pomieszczeń wykorzystywana jest jako depozyty, inne jako biura administracji, laboratoria konserwatorskie i inne obiekty. Ponieważ Archiwum Narodowe Katalonii posiada dokumenty o dużej wartości, wprowadzono nowoczesne warunki bezpieczeństwa, aby zagwarantować właściwą konserwację zbiorów.

Problem

Warunki klimatyczne odgrywają kluczową rolę w prawidłowym przechowywaniu dokumentów. Inwestor poszukiwał rozwiązania, które umożliwiłoby alarmowanie w czasie rzeczywistym w przypadku przekroczenia zadanych warunków temperaturowych i wilgotnościowych oraz umożliwiłoby analizę zachowania się tych parametrów w czasie za pomocą wykresów.
Urządzenie nie powinno korzystać z wewnętrznej sieci archiwalnej i powinno być łatwe do przenoszenia

Rozwiązanie

Inwestor zdecydował się na rozwiązania zaproponowane przez firmę ControlTemp, oparte na rejestratorach NB-IoT.
Do monitorowania warunków klimatycznych wykorzystano rejestratory NB-IoT. Zastosowano 30 rejestratorów temperatury i wilgotności.

 

 

Rejestratory NB-IOT to urządzenia wyposażone we własne karty SIM (cena ok. 19 EUR za 5 lat).
Rejestratory przesyłają dane pomiarowe do najbliższej stacji bazowej GSM, a następnie przesyłane są do platformy chmurowej

Efento Cloud to platforma, która pozwala zbierać, analizować i wizualizować dane z czujników, generować na ich podstawie raporty oraz powiadamiać użytkowników, jeśli wartości zmierzone przez czujniki znajdą się poza bezpiecznym zakresem. Efento Cloud współpracuje ze wszystkimi czujnikami Efento, bez względu na technologię komunikacji, z której korzystają. Platforma oferuje webhooki oraz RESTful API, które można wykorzystać do integracji z dowolnym oprogramowaniem firm trzecich. Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do Efento Cloud poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację mobilną.


Do najważniejszych korzyści wynikających z wdrożenia systemu monitorowania temperatury można zaliczyć:

  • Zdalny dostęp do pomiarów – użytkownicy mają dostęp do pomiarów temperatury poprzez panel WWW lub za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej Efento.
  • Powiadomienia – po przekroczeniu zdefiniowanych progów alarmowych wysyłane są powiadomienia e-mailem, SMS-em lub w formie wiadomości push w aplikacji mobilnej.
  • Długa bezobsługowa praca – akumulatory zapewniają nawet kilka lat bezobsługowej pracy
  • Zdalna konfiguracja – konfigurację czujnika można zmienić zdalnie z platformy chmurowej

Efekt

Urządzenia Efento spełniły oczekiwania inwestora:
– pozwalają generować powiadomienia w przypadku przekroczenia stanów alarmowych
– posiadają rozbudowane raporty z wykresami, dane przechowywane są w chmurze przez 6 lat
– nie ingerują w infrastrukturę informatyczną obiektu,
– pracują kilka lat na baterii
– można je łatwo przenosić

Bezpośredni, bieżący podgląd
Natychmiastowe alarmy
Prosta i szybka instalacja – około 5 minut

Rejestratory Efento mogą być zintegrowane praktycznie z każdym oprogramowaniem. Na życzenie klienta możemy udostępnić biblioteki programistyczne i dokumentacje umożliwiające integrację. Jeżeli są Państwo zainteresowani integracją, to zapraszamy do kontaktu