Szczepionki COVID-19 – jak je przechowywać?

Ostatnio trzy firmy farmaceutyczne (Pfizer & BioNTech, Moderna, Astra Zeneca) ogłosiły, że opracowały i pomyślnie przetestowały kandydatów na szczepionki COVID-19, których skuteczność przekracza 90%.  Pierwszą szczepionką, która będzie masowo stosowana jest produkt firmy Pfizer
Czy są jakieś zmiany w warunkach przechowywania i transportu szczepionek COVID-19 (Pfizer) w porównaniu ze szczepionkami stosowanymi obecnie?
Tak. Kluczową zmianą jest temperatura, w której szczepionka powinna być przechowywana. W przeciwieństwie do tradycyjnych szczepionek, których używamy obecnie, nowe szczepionki COVID 19 na bazie mRNA powinny być przechowywane w bardzo niskich temperaturach, od -80 do -30 ° C. Po rozmrożeniu szczepionka może być przechowywana w temperaturze 2 – 8 ° C przez 120 godzin (do pięciu dni).

Wyzwania

W 2021 roku eksperci spodziewają się, że firmy farmaceutyczne wyprodukują około 10 miliardów szczepionek COVID-19, a łańcuch chłodniczy musi być w stanie poradzić sobie z tym ogromnym wzrostem, oprócz szczepionek, które muszą być rozprowadzane już co roku.

Ponadto firmy logistyczne, szpitale i placówki służby zdrowia, w których będą się odbywać szczepienia, będą musiały przebudować łańcuch chłodniczy na transport i przechowywanie szczepionek COVID-19 w warunkach głębokiego mrożenia: od -80 do -30 ° C, w zależności od rodzaj szczepionki.

„Mówimy o szczepionce, która wymaga przechowywania w temperaturze minus 70 lub 80. To ogromny problem logistyczny nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także poza światem zachodnim. Jesteśmy dużym centrum medycznym i nie mamy takiej pojemności. To będzie prawdą dla każdego. To jest przeszkoda logistyczna ”.

Dr Gregory Poland, wirusolog i badacz szczepionek z Mayo Clinic.

Obecnie wiele firm przygotowuje się do nadchodzącego wyzwania. Na przykład UPS buduje gigantyczne farmy zamrażalni, aby móc szybko dostarczyć szczepionkę na cały świat. Budowane w USA i Holandii obiekty będą zawierać łącznie 600 zamrażarek, z których każda może pomieścić 48 000 fiolek szczepionki.

Jak zorganizowany jest zimny łańcuch dla szczepionki firmy Pfizer w Polsce?

  1. Szczepionki dostarczane są do Polski w specjalnych pojemnikach wypełnionych suchym lodem. Zapewnia to transport szczepionki w temperaturze ok. -80 ° C.
    Szczepionki przewożone są w pojeminkach wypełnionych suchym lodem (źródło zdjęcia: Twitter, Kancelaria Premiera)

    Szczepionki przewożone są w pojemnikach wypełnionych suchym lodem (źródło zdjęcia: Twitter, Kancelaria Premiera)

     

  2. W Polsce szczepionki docierają do centrum dystrybucji, gdzie przechowywane są, zgodnie z zaleceniami producenta, w niskotemperaturowych zamrażarkach w temperaturze z zakresu -90 do -60° C.
  3. Następnie szczepionki są dystrybuowane do szpitali węzłowych (a w przyszłości do przychodni i innych punktów szczepień). W trakcie transportu szczepionki przewożone są w pojemnikach wypełnionych suchym lodem, co zapewnia transport szczepionki w temperaturze ok. -80 ° C.
  4. Po dotarciu do szpitali węzłowych i punktów szczepień szczepionki mogą być przechowywane w standardowych lodówkach z zapewnieniem temperatury w zakresie 2 – 8 ° C przez 5 dni od momentu rozmrożenia.

Jaki system monitorowania wybrać?

Jeżeli szczepionki przechowywane są w bardzo niskich temperaturach wybrać należy bezprzewodowe sensory niskotemperaturowe, które mogą monitorować temperaturę do -200 ° C.

Rejestratory są oparte na czujniku Pt1000, który zapewnia doskonałą dokładność pomiaru ekstremalnie niskich temperatur. Typowa dokładność czujnika w temperaturze -80 ° C wynosi +/- 0,2 ° C. Kable pokryte są warstwą teflonu, która chroni je przed długotrwałym wpływem ekstremalnych temperatur. Bezprzewodowy sensor niskiej temperatury Efento współpracuje ze wszystkimi aplikacjami Efento, w tym z aplikacjami mobilnymi Efento Cloud i Efento, co umożliwia klientom monitorowanie zarówno warunków transportu, jak i przechowywania.

W przypadku szpitali, klinik, przychodni i innych punktów szczepień szczepionki mogą być przechowywane w standardowych lodówkach w temperaturze z zakresu 2 – 8 ° C. W tych miejscach można zastosować standardowe rejestratory temperatury. Rejestratory temperatury współpracują ze wszystkimi aplikacjami Efento, w tym z aplikacjami mobilnymi Efento Cloud i Efento.

Efento Cloud

Dane z sensora bezprzewodowego mogą być przechowywane w platformie Efento Cloud. Jest to platforma IoT, która pozwala zbierać, analizować i wizualizować dane z czujników, generować z nich raporty i powiadamiać użytkowników, jeśli wartości mierzone przez czujniki są poza bezpiecznym zakresem. Efento Cloud współpracuje ze wszystkimi sensorami Efento, niezależnie od używanej technologii komunikacyjnej. Platforma oferuje RESTful API, które można wykorzystać do integracji z dowolnym oprogramowaniem firm trzecich. Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do Efento Cloud przez przeglądarkę internetową lub aplikację mobilną.
Film o Efento Cloud

Certyfikaty kalibracji

Efento współpracuje z wieloma akredytowanymi laboratoriami ILAC. Dzięki temu możemy dostarczać klientom certyfikaty kalibracji, które potwierdzają dokładność czujników zarówno w niskich jak i standardowych temperaturach. Jest to wymagane przez przepisy międzynarodowe / krajowe w celu potwierdzenia prawidłowego działania systemu monitorowania łańcucha chłodniczego.
Możesz dowiedzieć się więcej o wzorcowaniu w naszej bazie wiedzy.